آیا مفهوم دفتر کار توسط ویروس کرونا به خطر می افتد؟

ویروس کرونا و دورکاری باعث شد عمده زیادی از نیروهای انسانی به عدم حضور در دفاتر کاری علاقه بیشتری نشان دهند. در پی ویروس کرونا و اجرای سیاست های دور کاری مشخص شد که برای بسیاری از کارمندان کار کردن در خانه امکان پذیرتر است و حتی در اولویت قرار میگیرد.
ویروس کرونا و دورکاری باعث شد عمده زیادی از نیروهای انسانی به عدم حضور در دفاتر کاری علاقه بیشتری نشان دهند. در پی ویروس کرونا و اجرای سیاست های دور کاری مشخص شد که برای بسیاری از کارمندان کار کردن در خانه امکان پذیرتر است و حتی در اولویت قرار میگیرد. با وجود اینکه در برخی کشورها تعطیلی عمومی و قرنطینه خانگی به مرور کاهش پیدا کرده است اما جمعی از کارمندان دورکاری را به کار در دفاتر ترجیح میدهند.


واقعا دفاتر کاری مورد نیاز است؟

طبق برخی نظرسنجی ها 75 درصد از کارمندان به دلایل متفاوت از احتیاط تا راحتی دورکاری را حتی بعد از بحران کرونا ترجیح میدهند. در یک دهه ی گذشته تغییرات در دنیای کسب و کار به آرامی خود را تحمیل کرده بود اما با تمامی رخدادهای گذشته اکنون بسیاری از کارشناسان و مدیران با این سوال رو به رو هستند که آیا واقعا دفاتر کاری مورد نیاز است؟


به دلایل متفاوت پاسخ سوال بالا مثبت است. و البته مدیران و برنامه ریز ها باید برای ادامه ی حیات مفهوم محیط کار روی سلامت و تعامل کارمندان تمرکز بیشتری بگذارند. با این حال دفاتر کاری برای جذب نیروی انسانی باید مکان های مورد پسند کارمندان را به صورت ترکیبی داشته باشد. به هر حال انتظار نیروی انسانی از فضای کار روز به روز افزایش می یابد.


عمده ی کارمندان دور کاری را ترجیح میدهند

تمایل نیروی انسانی به سمت محیط های کار جذاب و بهتر باعث رشد فضاهای کار اشتراکی و اوج گیری رهبر بازار یعنی WeWork شد. اگرچه وی ورک حتی تا مرز ورشکستگی هم پیش رفت اما روش های اصلی و تمایل های جدید کارمندان منجر به تولد فرصت های بی شمار برای استارتاپ هایی شد که ایده هایی در سر دارند.


نیاز های اساسی در دفتر کار

تقریبا همه ی ساختمان ها نیازمند مواردی مانند امنیت، تهویه‌ی مناسب و برق هستند. قطعا نیاز های جدیدی در دفاتر کار بعد از کرونا متولد میشود. در پی آن کسب و کار ها برای بهینه سازی سیستم مدیریت فضای خود تلاش کرده و دفتر کاری را ارائه می دهند که چالش های ارتباط نزدیک به حداقل برسد. در پی استفاده از راهکارهای ذکر شده و نیاز های جدید نیروی انسانی بیش از پیش به سیستم های نظارت و تحلیل فضا نیاز خواهیم داشت. استارتاپ هایی همچون PointGrabو VergeSenseبرای این دسته از اهداف ها فعالیت میکنند که ایده های خوبی برای استار تاپ های مشابه به همراه دارد.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است

بازدید امروز : 10     بازدید کل : 4212

© 2020 تمام حقوق این سایت برای اتحادیه صنف فن آوران الکترونیک و رایانه شهرستان رشت محفوظ است | طراحی شده : شرکت مهیانت شمال